Kaggle Kernels Expert

13 жовтня завідувач кафедри САКМІГ, професор Мокін В.Б. отримав статус «Kaggle Kernels Expert» і посідає у рейтингу Google 398-те місце з майже 103 тисяч фахівців з оброблення даних технологіями штучного інтелекту, системного аналізу та машинного навчання у системі Kaggle, які завантажили своє рішення, розробили нове ядро-кернел чи взяли активну участь в обговоренні (https://www.kaggle.com/vbmokin). Усього зареєстрованих в системі Kaggle більше 123 тисяч.

Kernels – це з англійської «ядра», тобто програми, які повністю розв’язують поставлену задачу і містять щось оригінальне, що потім використовують інші фахівці для розв’язання численних прикладних задач в системі конкурсу.

В системі Kaggle є 5 категорій: «Новачок» (достатньо зареєструватись – таких більше 65 тисяч, у т.ч. багато студентів ВНТУ), «Учасник» (треба підготувати і завантажити хоча б 1 рішення і виконати ще з десяток менш складних завдань – такі вже є у ВНТУ серед тих, в кого я викладав і хто виконував старанно мої завдання – у світі таких більше 50 тисяч), «Експерт» (біля 5 тисяч), «Майстер» (майже 1,5 тисяч) та «Гройсмейстер» (біля 200) – там вже значно складніші вимоги. Серед усіх співвітчизників, чиї логіни я знаю, ніхто, окрім мене, в ці найвищі 1-3 категорії ще не потрапив. В офіційному рейтингуванні беруть участь тільки ці категорії 1-3, іншим просто нараховується рейтинг, але його лише кожен бачить в себе у профілі.

Приємно, що мої рішення (kernels), з якими я увійшов в 20 найкращих рішень і вийшов у лідери конкурсу «Titanic: Machine Learning from Disaster», в якому беруть участь більше 11 тисяч команд, сподобались багатьом фахівцям, у т.ч. зі статусом Експерт та Майстер з країн ЄС, Азії та Америки. Справа в тім, що цей конкурс є стартовим. На ньому відпрацьовують усі відомі технології та ідеї. Він триває вже більше 4 років (кожні 2 місяці видаляються команди, які не проявляють активність, тобто сумарна кількість команд значно більша), але ядра-кернели залишаються і їх перевершити все складніше.

Наразі я готую комплекс готових рішень по усіх основних розділах машинного навчання для табличних даних. Його частина вже дала мені можливість отримати статус експерта, але я сподіваюсь, що з моїми знаннями і навичками цілком реально отримати статус майстра та увійти у першу сотню рейтингу провідних фахівців планети у сфері штучного інтелекту, передбачення, системного аналізу та машинного навчання.

У цій роботі є й реальна практична користь. По-перше, це – ідеальний варіант доповнення лекцій для студентів та учнів (для яких я на волонтерських засадах періодично веду курс з машинного навчання на Python) матеріалом для практичного застосування знань і навичок.

По-друге, під час цієї роботи, а для підготовлення нового кернела треба багато вивчати аналогів, документацію по бібліотеках Python, форуми програмістів, експериментувати зі своїми підходами, опановувати навички з подання кернела у зручному для користувачів вигляді тощо, я підвищую свої знання і навички, які потім застосовую для розв’язання реальних прикладних задач, не пов’язаних з Kaggle.

По-третє, досконало розібравшись в багатьох аспектах машинного навчання і сучасній літературі, у т.ч. статтях у провідних наукових англомовних виданнях, я знайшов ряд задач, які потребують вирішення, для яких немає типових ефективних підходів для розв’язання і які мають вагоме наукове і прикладне значення. Я придумав ряд підходів як їх можна вирішити, але для цього мені потрібний час, гроші та люди. Наразі я готую запит на конкурс проєктів МОН України з цієї тематики.

Для бажаючих в мене навчатись інформую, що я викладаю учням старших класів шкіл (на цьому тижні завершується формування групи, вимагається знання основ Python), в бакалавраті спеціальностей 124 – Системний аналіз і 126 – Інформаційні системи та технології, в магістратурі зі спеціальності 126 та здійснюю підготовку аспірантів зі спеціальностей 124 і 126 на Факультеті комп’ютерних систем і автоматики Вінницького національного технічного університету.