Професор Мокін В.Б. про проект ОБСЄ «Зміна клімату та безпека в басейні р. Дністер»

20 жовтня у м. Кишинів у межах проекту ОБСЄ «Зміна клімату та безпека в басейні р. Дністер» ми з Андрієм Ящолтом провели тренінг з питань розрахунку водогосподарського балансу в басейні Дністра, в якому взяли участь провідні фахівці з установ та відомств Молдови, що займаються управлінням водними ресурсами: Міністерства екології, Агентства «Апеле Молдовей» (молдавський аналог Держводагентства України) та Басейнового водогосподарського управління, Державної гідрометеорологічної служби, Інституту екології та географії АН Молдови, Інституту геології та сейсмології АН Молдови та Проектного інституту «Аквапроект». Ми навчили фахівців користуватись нашою комп'ютерною програмою для розрахунку водогосподарського балансу в басейні Дністра та його прогнозування на період до 2050 р. Програма реалізує методологію, розроблену нами спільно з іншими експертами проекту (д.г.н. Василь Гребінь із КНУ, доц. нашої кафедри КЕЕМІГ ВНТУ Євген Крижановський) та обробляє дані, зібрані майже протягом двох років експертами проекту ОБСЄ з України (Віра Балабух, УкрНДГМІ та ін.), Молдови (Герман Беженару, Орест Мельничук, Анатолій Завадський та ін.) та Польщі. Програма отримала схвальні відгуки. Ми відповіли на усі запитання молдовських колег, обговорили перспективу розвитку цієї системи. Аналогічну програму наші молдовські колеги хочуть тепер мати і по басейну Дунаю.

21 жовтня ми з Андрієм Ящолтом займались інсталюванням нашої комп'ютерної програми для автоматизованого розрахунку водогосподарського балансу в установах Молдови: Агентство «Апеле Молдовей», Басейнове водогосподарське управління та Держгідрометслужба. У кожній тепер є комп’ютер чи комп’ютери та підготовлені фахівці, які можуть проводити усі розрахунки. Також обговорили перспективу відомчої взаємодії з обміну даними з провідними фахівцями кожної установи (учора ми зустрічались тільки з представниками установ – сьогодні представництво було ширшим).
Я і голова нашої делегації ОБСЄ від України провели зустріч з директором Агентства «Апеле Молдовей», який запевнив нас, що він бачить перспективу та практичну цінність задачі прогнозування водогосподарського балансу (раніше він очолював Басейнове управління) і що він цікавився усіма етапами її розв'язання з боку Молдови під час виконання проекту та збирання для нього необхідних даних. Я, у свою чергу, поділився провідним досвідом України з розв’язання цього питання щодо проведення водогосподарського районування України (2012 р.), розробки методики побудови водогосподарського балансу та її апробування на внутрішньоукраїнському басейні р. Південний Буг (2013 р.). Та і нинішня задача з адаптування цієї методики до транскордонного басейну Дністра (2014-2015 рр.) теж була внесена саме Держводагентством України як пріоритетна задача України у проекті ОБСЄ (Молдова, до речі, одразу це підтримала). Також, під час зустрічі була приділена увага подальшим крокам уряду Молдови з вирішення цієї проблеми, у т.ч. шляхом імплементації результатів проекту ОБСЄ, питання транскордонного обміну даними з Україною та питання законодавчого затвердження необхідності побудови цього балансу. Я звернув увагу, що в Україні зараз, згідно чинних інструкцій, дозвіл на водокористування видається тільки на основі попередньої побудови такого балансу для відповідної ділянки річки, щоб уникнути неконтрольованих водозаборів, що у меженний період можуть призвести до загибелі водних екосистем на окремих маловодних ділянках.

У Кишиневі 22 жовтня пройшло 11-те засідання Робочої групи зі зниження ризику повеней та адаптації до змін клімату за участі представників Європейської економічної комісії ООН, Програми розвитку ООН, ОБСЄ, країн ЄС, ENVSEC, України та Молдови. Я зробив доповідь на тему «АВТОМАТИЗАЦИЯ РАСЧЕТА ВОДОХОЗЯЙСТВЕННОГО БАЛАНСА БАССЕЙНА РЕКИ ДНЕСТР И ЕГО ПРОГНОЗА С УЧЕТОМ ИЗМЕНЕНИЯ КЛИМАТА», де підвів підсумки нашої дворічної роботи та тренінгів, що провели у Кишиневі протягом 20-21 жовтня 2015 року, та взяв участь у роботі груп та в обговореннях.

Завідувач кафедри КЕЕМІГ, д.т.н., професор Мокін В.Б.