Gratis Joomla Templates by Hostmonster Coupon

Третій Ідеатон "Системний аналіз ІТ-рішень"

4 грудня 2018 року на кафедрі системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки (САКМІГ) (http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/) Факультету комп'ютерних систем і автоматики ВНТУ втретє пройшов Ідеатон "Системний аналіз ІТ-рішень" для студентів 1-го курсу зі спеціальностей 124 - "Системний аналіз" та 126 - "Інформаційні системи та технології" (спеціалізація "Прикладні ІТ"). Попередні аналогічні змагання першокурсників кафедри САКМІГ відбулись, відповідно, у 2017 та 2016 роках.

Участь взяли 6 команд у складі не більше 5 осіб, які між собою розділили ролі "ІТ-менеджер", "Системний архітектор", "Системний аналітик", "Програміст" і "Дизайнер" (дехто їх поєднав в собі). Кожна команда придумала цікаве ІТ-рішення – у сфері Smart City, Smart House, IoT, VR/AR, Інтернет-сервісів, мобільних додатків та ін.

Студенти проаналізували сучасні аналоги, виявили їх недоліки, запропонували свої власні рішення у сфері автоматизації обробки даних з використанням сучасних ІТ та технічних засобів, які їх можуть доповнити. Значну увагу більшість команд приділили розробці можливого інтерфейсу програмних, у т.ч. мобільних, додатків, цільовій групі користувачів та ін. Були розроблені концептуальні UML-діаграми варіантів використання. Декілька команд спроектували і нарисували власні логотипи.

Усі члени команди були співдоповідачами, активно відповідали на питання. Не все було ідеально у деяких проектах, що й вплинуло на їх диференціацію, хоча роботи, що посіли 3 і 4 місця, набрали практично однакову кількість балів у практично схожій тематиці (одні пропонували рішення типу «Розумний будинок» з використанням Інтернету речей, а інші – пропонували рішення у сфері Інтернету речей для його використання в задачі «Розумний будинок» - в майбутньому команди могли б об’єднати зусилля) – обом цим двом командам присудили 3 місце.

Пропорційно зайнятому місцю та своїй ролі у проекті усі учасники отримали оцінку з дисципліни «Вступ до фаху» (лектор - Ящолт А.Р.), для обох груп 2ІСТ-18б та СА-18б кафедри САКМІГ. Головою журі був я (професор, д.т.н. зі спеціальності 126, голова проектної групи з магістратури з цієї спеціальності у ВНТУ, ідеолог цього конкурсу), а членами - к.т.н. зі спеціальності 126, доценти Andrey Yascholt (основний організатор змагання у цьому році) та Ілона Варчук, які є кураторами цих груп 2ІСТ-18б та СА-18б, а також аспірант 3-го року навчання зі спеціальності 124 Довгополюк С.О.

В подальшому учасникам буде запропоновано подати тези на наукову конференцію студентів і викладачів, яку ФКСА ВНТУ буде проводити у березні 2019 року. А згодом, вони можуть доопрацювати свої проекти, з урахуванням зауважень та ідей, які висловлювали члени журі у процесі обговорення проектів конкурсу, та взяти участь вже у міських, республіканських та міжнародних конкурсах (ідеатонах, хакатонах тощо), а також – удосконалити свої навички у школі стартапів імені Сікорського при ФКСА ВНТУ.

І хтозна, може це стане їх майбутнім стартапом, який, як це вже мало місце в Україні, придбає Google за 150 млн. євро… А якщо – ні, тоді це просто корисна практика командної роботи над їх першим серйозним ІТ-проектом. І набутий досвід ще стане в нагоді їм під час подальшої роботи.

Команди, які посіли перші 3 місця:

1 місце – Команда «Smart Table»
Крина О. (ІТ-менеджер), Ладуб О., Сідак І., Доленко Б. – студенти спеціальності 126 (освітня програма «Прикладні ІТ»)

2 місце – Команда «FastShop»
Слободянюк К. (ІТ-менеджер), Марецький Д., Трифанюк Ф., Антонюк Є. – студенти спеціальності 126(Прикладні ІТ)

3 місце – Команда «Smart House»
Дяков О. (ІТ-менеджер), Піроговський А., Гіжевський В., Паєвський Б., Войтюк М. – студенти спеціальності 124 (освітня програма «Системний аналіз»).

3 місце – Команда «NetScape» (IoT для Smart House)
Гуцу І. (ІТ-менеджер), Гонтковський Є., Кравчук В. – студенти спеціальності 124 (освітня програма «Системний аналіз»)

Також, студентам запропоновано виготовити баннери з викладенням свого рішення, які будуть згодом розміщені в аудиторії 7212 кафедри САКМІГ, де традиційно проходять ці Ідеатони – у спеціалізованому кабінеті з сучасних інформаційних технологій.

 

 

https://www.facebook.com/groups/ITVNTU/permalink/735547860171395/

Методика ідентифікації витоків малих річок з використанням геоінформаційних технологій

27 листопада 2018 року Науково-технічна рада Держводагентства затвердила нашу з доктором географічних наук, професором Гребенем В. В. Методику ідентифікації витоків малих річок, що дозволить, згодом, нарешті, ідентифікувати, систематизувати та картувати з використанням сучасних геоінформаційних технологій та супутникових даних узгоджену з усіма областями деталізовану річкову мережу (з водотоками довжиною до 5 км), яка стане основою Державного водного кадастру країни.

 

 

 

https://www.facebook.com/davr.gov.ua/?__tn__=%2CdkCH-R-R&eid=ARCbH0BzDGgkmO13F7JNa2jvCcbANmCIOVSVVs3JLz6hfeRB-f-rzYjIi2ChR2rxfWLZuoP2UFOAJKHb&hc_ref=ARRZpZgzp2iZUkKRRhME56lZ5X2ksEPDqmslcMpyGV_THWTZY6DZtgjYFtAgMB1frrE&hc_location=group

 

Студенти, аспіранти та викладачі в одному конкурсі - фахівці Data Science

 

Завершився основний етап Міжнародного змагання GStore зі штучного інтелекту на платформі Kaggle, де участь від ФКСА ВНТУ взяли одразу 8 команд. За участі керівництва компаній Delphi і Nestlogicта студентів, аспірантів і викладачів ВНТУ у компанії Delphi пройшов семінар щодо обговорення технологій та проблем машинного навчання на прикладі розв’язання задачі «Google Analytics Customer Revenue Prediction» (скорочено GStore) на базі платформи Kaggle. У жовтні компанія Nestlogic запропонувала студентам, аспірантам та викладачам з університетів Вінниці випробувати себе в якості фахівців у сфері DataScience, пообіцявши призи першим трьом командам, які нададуть оригінальне розв’язання задачі – прогнозування сумарних коштів, які витратить кожен користувач Інтернет-магазину Google протягом 9 місяців, на основі тренувальної вибірки у 12 попередніх місяців. Протягом жовтня-листопада студенти, аспіранти та викладачі факультету комп’ютерних систем і автоматики (ФКСА) ВНТУ сформували біля десятка команд, які взяли участь у цьому конкурсі. 8 листопада основна фаза цього конкурсу завершилась. Були підбиті підсумки. Капітани та члени найкращих із цих команд виступали, а провідні фахівці компанії-організатора змагань у Вінниці Nestlogic оцінювали оригінальність поданих рішень. Також, усім учасникам семінару з кафедр системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки (САКМІГ) та автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій (АІІТ) ФКСА було цікаво послухати інших членів команд та коментарі DS-фахівців щодо них. Потім присутні фахівці компанії Nestlogic та запрошений ними відомий вчений у сфері DataScience, кандидат фіз.-мат. наук Грузман М.З. підбили підсумки усіх виступів, виділили важливі аспекти, на яких варто зосередити увагу під час майбутніх змагань та охарактеризували які теоретичні питання та вміння варто опанувати, щоб більш ефективно працювати у сфері DataScience. Насамкінець семінару авторитетне журі визначило 3 команди, які посіли найвищі місця у рейтингу Kaggle і продемонстрували найбільш цікаві рішення.

Ними стали:

  • команда аспірантів кафедри САКМІГ, капітаном якої був аспірант 3-го року навчання спеціальності 124 – «Системний аналіз» Михайло Дратований,
  • команда студентів 3-го курсу бакалаврату цієї ж спеціальності 124 кафедри САКМІГ Андрій Лотоцький, Іван Клішин та Андрій Лебухорський та організатор цих змагань у ВНТУ завідувач кафедри САКМІГ, д.т.н. професор Віталій Мокін.

http://impuls.vntu.edu.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=5227%3A-data-science&catid=9%3A2014-02-09-08-50-23&Itemid=1&lang=en

 

https://www.facebook.com/vbmokin/posts/2497519223807641?__xts__[0]=68.ARCRzQaxtLSivom0KiYJhXB8YdEl1Vm3wGo61uEx-DS3Lytkh_Y3XjmZfeswSnm9xSx4MM6fJGS5v7i5JJi_TXRea3V1j8AWBxe9LuUviXmk11-W5DTBxdezXgOuE9A-xxDheeup5TNFBSK99JDmpdE-GOAu8OQaTy-9L6SZ86kWD0H9sfTAm0cz5iFx2MCbM2Ytdssn7uJgGT_V&__tn__=-R

 

Хакатон Вінницької міської ради зі штучного інтелекту та відкритих даних

 

4 листопада завершився Хакатон Вінницької міськради зі штучного інтелекту та відкритих даних. У змаганні взяли участь 15 команд, у т.ч. студенти, аспіранти та розробники з ІТ-фірм.

2-денну роботу учасників оцінювало представницьке журі (https://www.facebook.com/events/758944614457008/permalink/767206776964125/).

Приємно, що друге і третє місця вибороли команди, у складі яких були студенти Факультету комп'ютерних систем і автоматики ВНТУ (http://fcsa.vntu.edu.ua/) спеціальностей 124 - Системний аналіз, 126 - Інформаційні системи та технології та 151 - Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології (перше місце посіла команда, де студентів не було жодного).

Один із призерів - команда SAIT-Logic секції системного аналізу та інформаційних технологій (САІТ) нашої кафедри САКМІГ складалась зі студентів спеціальності 124 та АІ-розробників з компанії NestLogic(звідси - назва команди). Вони представили цікаве рішення автоматичного пошуку аномальних ситуацій на камерах відеоспостереження Вінницької міськради і навіть встигли обробили ряд відеозображень з тих камер, до яких було надано доступ під час конкурсу. Також, запропонували як можна автоматизувати розмітку заборонених та інших зон на відеокадрах з використанням геоінформаційної 3D-моделі міста.

Особливо журі (у т.ч. у своєму заключному виступі - заступник міського голови Вінниці В. В. Скальський), відзначило їх чітку прив'язку до пріоритетів проекту Концепції інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030 та бачення того, як запропоноване рішення може поповнити банк відкритих даних ВМР http://opendata.gov.ua.

Усі члени команд отримали цінні призи від спонсорів, а студенти - безцінний досвід командної роботи у сфері AI&OD з розробниками провідних ІТ-компаній.

https://www.facebook.com/groups/ITVNTU/permalink/718628381863343/?__xts__[0]=68.ARCxJJrfqguR1EpIhccWjHEjf2vsXJEYYuDXodNou_jrtxh1Gf5MQOyCYovRAeMSrsyjwv-OXitHvkdxqXM1-a2jfSXs4lswsTCHpBgAZMFqBySAyuHqNrWapW5nqRktJYrOr9k8FMcRO2G0Da3syPswKQjP4tIePVAAfF6aVDAotEymS-GYBKNK3Nvm1VzW-xyk0iZr2BT5Nvjt&__tn__=-UC-R

Виставка розробок вчених ВНТУ

 

2 листопада у ВНТУ працювала виставка розробок вчених ВНТУ, яку відвідали заступник міністра освіти і науки України Стриха М. В., директор департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування МОН Шевцов А. Г., голова Вінницької облради Олійник А. Д., заступник Голови Вінницької ОДА Івасюк І. Д. та члени Президії Ради проректорів МОН України. Завідувач кафедри САКМІГ, Мокін Віталій Борисович, стисло розповів шановним гостям про здобутки вчених кафедри САКМІГ, яка є випусковою зі спеціальностей 124 і 126, та НДЛ ЕДЕМ кафедри за останні 15 років. Про те, що виконано півсотні проектів за фінансування ООН, Єврокомісії, країн ЄС, уряду України, міністерств і відомств, облрад, ОДА, міськрад та ін. - результати впроваджено за кордоном і в Україні, причому в Україні - у кожній області впроваджено по декілька наших інформаційних систем у сфері екології, транспорту, енергетики та ін. Завідувач розповів і про новий напрям – автоматизоване розпізнавання зображень і картування з квадракоптерів (у нас на кафедрі їх є три) з використанням технологій штучного інтелекту.

Заступник міністра поцікавився чи співпрацює кафедра з Вінницькою ОДА? Нещодавно кафедра виграла тендер в Департаменті агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ВінОДА і зараз створюється геоінформаційний кадастр водних об'єктів, передусім, ставків, області. Результат буде на геопорталі ВінОДА.

https://www.facebook.com/vbmokin/posts/2493498600876370

Контроль і управління в складних системах (КУСС-2018)

15-17 жовтня у ВНТУ проходила ХІV Міжнародна конференція "КОНТРОЛЬ І УПРАВЛІННЯ В СКЛАДНИХ СИСТЕМАХ" (КУСС-2018) (http://mccs.vntu.edu.ua/mccs2016/index.php?lang=uk). Завідувач кафедри САКМІГ, Мокін Віталій Борисович, виступив на пленарному засіданні з доповіддю на тему "Досвід створення та впровадження геоінформаційних систем для вирішення завдань контролю та управління в складних системах"

https://www.facebook.com/vbmokin/posts/2484709308421966

IT-відділення ВНТУ

 

Факультет комп'ютерних систем і автоматики ВНТУ у жовтні 2018 року розпочав новий набір учнів 8-11 класів шкіл міста Вінниці до Підготовчого ІТ-відділення на такі курси (на безоплатній основі):

- Сучасні прикладні інформаційні технології (на вибір: комп'ютерна лінгвістика, обробка зображень, ІТ-стартапи, Інтернет речей, електронні гроші, Інтернет-трейдинг, захист інформації, мови програмування);

- Технології аналізу даних (на вибір: прикладні технології штучного інтелекту та машинне навчання, бази даних, веб-аналітика та технологія просування сайтів, хмарні технології та візуалізація даних);

- Інтелектуальні системи автоматизації (на вибір: розроблення інтелектуальних ігор на Java, основи веб-технологій, розроблення сайтів та інтелектуальних систем);
- Робототехніка (на вибір: Lego Mindstorms, Arduino; Embedded Systems).

Реєстрація на курси проводиться через сторінку ІТ-відділення Факультету комп’ютерних систем і автоматики ВНТУ: http://fcsa.vntu.edu.ua/

ля бажаючих буде можливість підготувати і подати роботу на конкурс Малої академії наук України, перемога в якому дає додаткові бали під час вступу у ЗВО.

Торік на курсах Підготовчого ІТ-відділення ВНТУ успішно навчились 75 учнів з різних шкіл Вінницької міськради.

У разі виникнення проблем з реєстрацією, телефонуйте: (097) 105-23-55 - Марія Володимирівна.

Ця інформація була розіслана по усіх школах міста від Департаменту освіти і науки Вінницької міськради. Крім того, в усіх школах, за погодженням з керівництвом шкіл, ми розвісили відповідне оголошення.

Запрошуємо учнів до навчання!

 https://www.facebook.com/groups/ITVNTU/permalink/723115131414668/

 

Запрошуємо бажаючих на вступ до бакалаврату зі спеціальності 124 - Системний аналіз та 126 – Інформаційні системи та технології

 

Підготовку фахівців зі спеціальностей 124 та 126 галузі ІТ здійснює Факультет комп’ютерних систем і автоматики ВНТУ (ФКСА): кафедра САКМІГ (http://mmss.vntu.edu.ua/) здійснює підготовку зі спеціальностей 124 і 126 (спеціалізація «Прикладні інформаційні технології»), а кафедра АІВТ (http://aivt.vntu.edu.ua) – з 126 (спеціалізація «Інтелектуальні інформаційні системи») та з 151.

Фахівці зі спеціальностей 124 та 126 (спеціалізація «Прикладні ІТ») вивчають сучасні мови програмування, створення веб-сервісів, технології бізнес-аналітики, технології штучного інтелекту, Data Mining, обробки Big Data, технології обробки просторових даних та обробки зображень, смарт-технології та «Інтернет речей». Студенти навчаються технологіям впровадження інформаційних систем: управління ІТ-проектами, тестування програмного забезпечення. Опановують вміння подавати результати у зручному для сприйняття вигляді: технології веб-дизайну, створення інтерактивної інфографіки, тематичних карт, презентацій. Викладачі на реальних прикладах і технічних засобах навчають програмувати мобільні пристрої, у т.ч. безпілотні літальні апарати.

Фахівці зі спеціальності 126, на відміну від спеціальності 124, більше вивчають і застосовують технології програмування, обробки зображень, розроблення і тестування програмних продуктів та інформаційних систем, а фахівці зі спеціальності 124 більше вивчають математичні основи прийняття оптимальних рішень та вибору оптимальної архітектури інформаційних систем, технології аналізу даних, бізнес-аналітику, управління складними системами, інформаційний менеджмент та керування виконавцями у сфері ІТ.

Студенти ФКСА можуть безкоштовно навчатись у школі стартапів «Sikorsky Challenge» міста Вінниці. Також, вони беруть участь у різних хакатонах, конкурсах та змаганнях у галузі ІТ.

Для випускників магістратури у ВНТУ діє аспірантура та спеціалізована вчена рада для захисту дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії з інформаційних технологій.

Активно залучатимуться студенти до виконання науково-дослідних робіт, у т.ч. за оплату. На замовлення ООН, Єврокомісії, ОБСЄ, підрозділів міністерств і відомств, облрад, облдержадміністрацій, міськрад та наукових установ України викладачами кафедри САКМІГ ФКСА за участю студентів нашого університету виконано вже
більше 70 науково-дослідних робіт зі створення та впровадження інформаційних систем для автоматизованого аналізу та обробки різного роду даних. Викладання з 124 і 126 забезпечують 2 потужні наукові школи, у т.ч. багато д.т.н. і к.т.н. зі спеціальностей 124 і 126, викладачі є експертами з ІТ проектів ООН, ЄС, ОБСЄ, закінчили курси з ІТ обробки даних у провідних університетах США.

Усі студенти забезпечуються гуртожитком. Є власна їдальня та профілакторій.

Випускників даного фаху прагнуть залучити до своєї діяльності підприємства, якірозробляють чи використовують різного роду програмні про­дукти, органи влади, державні, комунальні та приватні підприємства, які займаються системним аналізом, збиранням та обробленням різних даних, автоматизацією бізнес-процесів та ін.

Кожен студент має можливість брати участь в різноманітних культурно-масових заходах університету. Для любителів спорту є стадіон, легкоатлетичний манеж, численні гуртки та секції.

Сайт приймальної комісії ВНТУ: http://vntu.edu.ua/uk/information-for-enrollee.html

Сайт випускової кафедри з 124 і 126: http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/

 

 

 

Запрошуємо бажаючих на вступ до магістратури зі спеціальності 126 – Інформаційні системи та технології

Запрошуємо бажаючих на вступ до магістратури зі спеціальності 126 – Інформаційні системи та технології на освітньо-професійну програму (ОПП) «Інформаційні технології аналізу даних та зображень» секції з системного аналізу та інформаційних технології кафедри системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки Факультету комп’ютерних системи і автоматики Вінницького національного технічного університету.

https://www.facebook.com/groups/ITVNTU/permalink/621346621591520/

Використання тестування в JetIQ у 2017/2018 н.р.

Добіг завершення навчальний рік. Усі колоквіуми та іспити по дисциплінах Віталія Мокіна для спеціальностей 124 і 126 (2-й курс і магістратура) в цьому навчальному році були у вигляді тестів. Усі студенти їх склали.

У кожній групі, як відомо, є ті студенти, які відвідують усі лекції, старанно вчаться, готуються удома, виконують усі завдання, працюють з тестами, виданими для попереднього самоконтролю, і здають усі тести з першої ж спроби на 90-100%, і ті, які з різних причин пропускають лекції і приходять одразу на колоквіум без підготовки, сподіваючись, що тести – це легко. Цікаво було спостерігати за останніми. Прийшли вони на консультацію зі складання тестів колоквіуму (я дозволив кількість спроб складання цих тестів, обмежену тільки тривалістю заняття, оскільки в мене основна маса тестів – програмовані, тобто питання генеруються через rand в PHP і це щоразу дає унікальний комплект білетів, які немає де «списати» чи підгледіти; останній колоквіум був по Python та по технологіях R для роботи з картами Google Maps і відкритими векторними просторовими даними та побудовою на їх основі різних тематичних карт). Зробили декілька спроб складання тестів шляхом більше вгадування і стабільно набирали 15-30% (найбільше - 18%). Я почекав, щоб вони зрозуміли, що цей підхід не пройде. Потім їх зібрав і провів оглядову лекцію про головні моменти – слухали дуже уважно! Періодично, вигукуючи «А, ось воно як!». Потім ще попрацювали з Help’ом у середовищах для роботи з R і Python і спочатку вийшли на 40-50%, а потім ще посиділи і добрались до 63-75%. Дехто з них на іспиті, згодом, набрав 75-84%. Це - той випадок, коли студенти таки набули потрібних знань хоча б вже під час тестування. Фактично, програмовані тести – це зараз єдиний спосіб заставити таких студентів навчатись, хоча б на фініші. Але ця технологія є ефективною саме тільки з програмованими тестами («супертестами» в термінології JetIQ - https://iq.vntu.edu.ua/), інакше студенти можуть запам’ятати які пункти слід натискати у відповідь на ті чи інші питання, не задумуючись чому вони саме такі.

На іспитах множина тестів усіх колоквіумів об’єднується (в JetIQ є зручний інструмент для такого об’єднання) і формує основну частину тестів на іспит. Загалом на іспиті було від 210 до 238 тестів різної складності (відповідно до вимог у ВНТУ до такої форми складання іспиту). В білеті – 25 питань по 1 балу кожне, які в JetIQ вибираються довільно, перемішуючи щоразу і порядок відповідей. 

З дисципліни «Інформаційні технології моніторингу та аналізу стану складних систем» (http://mmss.vntu.edu.ua/…/entran…/novi-distsiplini-kafedri/…), яку я з різним змістом викладаю на спеціальностях 124 і 126, рекордна оцінка по тестах склала 96% (студент групи СА-16б зі спеціальності 124), у магістрів – студент групи ІСТ-17м зі спеціальності 126 – 92% (на колоквіумах 100% в обох групах набирали по декілька осіб, але там в білеті було від 10 до 17 питань). Опановані тести під час колоквіумів – запорука гарного складання схожих тестів на іспиті. Найбільше балів отримали ті, хто тренувався на схожих тестах для самоконтролю удома. 

Тепер буду готувати тести на наступний навчальний рік ще й з дисципліни «Системний аналіз». Буду цю дисципліну викладати, переважно, теж з використанням R і Python на додаток до Matlab, Mathcad та ін.

Data Science по Feature Engineering

Завершився дуже цікавий захід (https://www.facebook.com/events/1888351294542843/?ti=cl) - відомий експерт David Groozman прочитав лекцію з тематики Data Science по Feature Engineering.

Були гарні і наочні приклади. Цікавий власний досвід. Стисла інформація про головне. Проблеми, які потребують вирішення. Поради з чого і як починати та куди рухатись.

Віталій Мокін та Олександр Мокін (керівники проектних груп зі спеціальностей 126 рівня Master і 124PhD, відповідно, у ФКСА ВНТУ) задали ряд питань із власного досвіду у сфері Data Science і отримали цікаві і ґрунтовні відповіді на них.

Отримані знання та поради я планую використати у своїх дисциплінах в бакалавраті й аспірантурі з 124 і 126 та в магістратурі з 126, ліцензії з яких є на кафедрі САКМІГ ВНТУ (http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/).

 

Вітаємо з присвоєнням вченого звання доцента!

31.05.2018 року на Вченій раді ВНТУ к.т.н., доценту кафедри Слободянюк Олені Валеріївні урочисто вручили атестат доцента!

Щиро вітаємо Олену Валеріївну з присвоєнням вченого звання кафедри САКМІГ!

Бажаємо їй творчих успіхів, натхнення для досягнення нових наукових результатів та сімейного затишку!

Цікавий досвід від керівника проектної групи зі спеціальності 124 - Системний аналіз

Цікавий досвід від керівника нашої проектної групи зі спеціальності 124 - Системний аналіз (рівень - доктор філософії) ВНТУ

Більш детальніше у статті 

Мої враження від Deep Learning Specialization (by Andrew Ng, deeplearning.ai, Coursera)

Вітаємо викладачів кафедри!

24 травня 2018 року з нагоди святкування Дня науки Вінницького національного технічного університету за значний внесок у наукові досягнення грамотами нагороджено викладачів кафедри САКМІГ к.т.н., ст. викладача Ілону Вячеславівну Варчук та асистента Любов Миколаївну Скорину.

Щиро вітаємо та бажаємо подальших успіхів у науковій діяльності!

Варчук І.В.

Скорина Л.М.

Вітаємо переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт!

13 квітня 2018 року відбувся фінал Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом "Інформатика та кібернетика". Переможцем став і магістр кафедри САКМІГ Богдан Гордієнко (спеціальність 126). Його робота у сфері технологій комплексного аналізу медичних та метеорологічних даних з використанням мобільних пристроїв для збирання та обробки інформації.

Богдан має наукові публікації та впровадження.

Вітаємо Богдана та його наукового керівника к.т.н., ст. викладача Ілону Вячеславівну Варчук з гарним результатом наукових досліджень в галузі ІТ та бажаємо їм нових успіхів!

17 квітня 2018 року магістр Микола Гораш (спеціальність "Комп'ютерні науки та інформаційні технології" - зараз трансформувалась у спеціальність 126) переміг у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напрямом "Комп'ютерні науки", який завершився у Хмельницькому національному університеті, зі своєю роботою на тему "Інформаційно-аналітична система моніторингу стану архітектурних об'єктів міста Вінниці".

Микола Гораш має наукові публікації. Його робота вже впроваджена у Вінницькій міськраді. Він має намір після завершення навчання у магістратурі вступати до аспірантури на спеціальність 126 - Інформаційні системи та технології або 124 - Системний аналіз - обидві ці спеціальності є на кафедрі САКМІГ.

Вітаємо Миколу та його наукового керівника асистента кафедри САКМІГ Любов Миколаївну Скорину і бажаємо їм нових успіхів у сфері ІТ!

З 1 березня оголошено набір учнів 10-11 класів до Підготовчого ІТ-ВІДДІЛЕННЯ ВНТУ

До уваги учнів 10-11 класів - Факультет комп'ютерних систем і автоматики Вінницького національного технічного університету з 1 березня оголосив набір (http://inaeksu.vntu.edu.ua/) учнів 10-11 класів до Підготовчого ІТ-ВІДДІЛЕННЯ ВНТУ на курси з сучасних прикладних інформаційних технологій, технологій аналізу даних, інтелектуальних систем автоматизації, робототехніки (Lego Mindstorms, Arduino, Embedded Systems), оптичних інформаційних технологій.

Викладання забезпечуватимуть провідні викладачі усіх 6 кафедр ФКСА, які забезпечують викладання ІТ-спеціальностей 124, 126, 151, 152. Реєстрація до ІТ-відділення ВНТУ проводиться через школу IT SCOUTS VNTU (https://docs.google.com/…/1FAIpQLSd8hStaJP_6pgXiT…/viewform…), яка є флагманом молодіжного технічного руху на Вінниччині.

У Вінницькому національному технічному університету тривають Європейські інженерні змагання (EBEC Challenge)

У Вінницькому національному технічному університету тривають Європейські інженерні змагання (EBEC Challenge), які проводить міжнародна студентська організація Board of European Students of Technology (BEST).

У перший день змагання (27 лютого) усі 19 команд розв'язували задачу, яку придумав доцент кафедри Системного аналізу, комп'ютерного моніторингу та інженерної графіки ФКСА ВНТУ Andrey Yascholt по розробці робота-помічника для готелів.

У змаганнях беруть і студенти спеціальностей ФКСА ВНТУ. Одним із організаторів є Саша Радецький - староста групи зі спеціальності 126 - Інформаційні системи та технології (спеціалізація "Прикладні інформаційні технології").

Команди вирішували задачу: яким має бути робот-помічник в готелі, щоб забезпечувати заміну рушників, подачу сніданків, тощо. В номерах, коли клієнти присутні в них аби не заважати. Також, учасники повинні були розробити детальний опис робота-помічника, продумати його дизайн та функціональні можливості.

 

В данній категорії по результатам відбіркового туру на наступний етап проходять 6 команд з таким рейтингом: 
1- GREENtvein
2- The Turing Machine
3- Debauchery Tea Party та Erudite (дві команди з однаковою к-тю балів)
4- Black
5- TMNT
Але попереду ще 4 дні роботи! Кожен день нове завдання, нова можливість здобути більше балів та мати вищий рейтинг!

Запрошуємо у магістратуру на спеціальність 126 - Інформаційні системи та технології за освітньою програмою «Інформаційні технології аналізу даних та зображень»

У 2018 році Факультет комп’ютерних систем і автоматики Вінницького національного технічного університету проводить прийом документів від бажаючих навчатись у провідній спеціальності МАГІСТРАТУРИ:

126 - Інформаційні системи та технології за освітньою програмою «Інформаційні технології аналізу даних та зображень» - http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/#ictm

Є вибіркові блоки спеціальних дисциплін: «Інформаційні технології аналізу даних» та «Інформаційні технології аналізу зображень та геометричне моделювання».

Перелік дисциплін з анотаціями: http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/distsiplini#ictm

За бажанням студенти беруть участь у виконанні проектів (за оплату) кафедри зі створення інформаційних систем, результати яких вже впроваджено в Україні (у кожній області по декілька штук) та Молдові: http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/proekti-kafedri

Ліцензія – 25 місць, обсяг бюджетних місць буде відомий пізніше.

 

Деталі - на сайті приймальної комісії ВНТУ: http://vntu.edu.ua/uk/information-for-enrollee/admission-rules.html

Захист магістерських кваліфікаційних робіт зі спеціальності 122 – «КН та ІТ» (далі трансформована у 126 - "Інформаційні системи та технології")

22 січня на кафедрі системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки (http://mmss.vntu.edu.ua) Факультету комп’ютерних систем і автоматики ВНТУ востаннє пройшов захист магістерських кваліфікаційних робіт зі спеціальності 122 – «Комп’ютерні науки та інформаційні технології». В наступному році захист буде вже зі спеціальності 126 – «Інформаційні системи та технології» (http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/#ictm).

Роботи були присвячені питанням створення аналітичних комп’ютерних систем та розробці інформаційних технологій обробки даних у сфері еколого-економічного імітаційного моделювання та прийняття рішень, медичної діагностики, екологічного моніторингу, природокористування, обліку просторових об’єктів комунальної власності. 

В усіх роботах були створені аналітичні веб-системи, які реально впроваджені у роботі урядових систем (окремі елементи програм та алгоритми) України, у Вінницькій міськраді та у Вінницькому національному технічному університеті. 

Студенти демонстрували роботу створених систем на реальних даних. Один зі студентів (Богдан Гордієнко, науковий керівник – к.т.н., доц. Alex Kozachko, консультант – к.т.н., доц. Yegor Goriachev) розробив додатки для смартфону iOS та Android для моніторингу самопочуття людини за допомогою мобільних пристроїв разом із фіксуванням метеоданих для їх подальшого комплексного аналізу. Голова ДЕК к.т.н., директор ТОВ «GPS Transport Control» Андрей Поджаренко забажав перевірити на собі працездатність створеного студентом додатку. Студент тут же начепив йому один із медичних браслетів і одразу продемонстрував розробку в дії (на фото) (саме, завдяки цій імпровізації та іншим відмінним результатам, він й отримав найбільший бал на захисті).

Вже з минулого року активно використовується у навчальному процесі система, яку створив Максим Коханський (науковий керівник – к.т.н., доц. Miroslav Botsula) система накопичення та пошуку посилань на набори відкритих даних http://isodata.mmss.vntu.edu.ua/. За результатами дослідження опублікована стаття у науковому фаховому виданні (https://visnyk.vntu.edu.ua/index.p…/visnyk/article/view/2013). Також, навчальному процесі з минулого року використовується створена Олександром Криликом (науковий керівник – д.т.н., проф., зав. каф. САКМІГ Віталій Мокін) комп’ютерна програма "Еколого-економічне управління регіоном" (імітаційна система у вигляді комп’ютерної гри типу «Стратегія», яка дозволяє налаштовувати свої математичні моделі процесів у регіоні, умовні позначення просторових об’єктів, до яких вони прив’язані, задавати різні налаштування і, навіть, ставить оцінку користувачам (наприклад, студентам) по 5-бальній системі, в залежності від набраних балів і нарахованих штрафів – на фото). На програму отримано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір. Робота цього ж студента торік посіла призове місце у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу наукових праць із напрямку «Інформатика, обчислювальна техніка та автоматизація».

Студенти були виконавцями науково-дослідних робіт ВНТУ (за оплату). Усі роботи мають наукову новизну. Усі студенти мають наукові публікації. Четверо із них планують продовжити навчання в аспірантурі кафедри САКМІГ зі спеціальностей 126 та 124 – «Системний аналіз».
Незабаром, у лютому почнеться набір нових студентів до магістратури на спеціальність 126 кафедри САКМІГ на основі диплому бакалавра заочної форми навчання (ця кафедра - єдина у Вінницькій області та одна з небагатьох в Україні, яка пройшла ліцензування у МОН України і проводить набір до магістратури саме з цієї нової спеціальності 126 - Інформаційні системи та технології).

75 років видатному вченому ФКСА ВНТУ Борису Мокіну

3 січня виповнилось 75 років видатному вченому ФКСА ВНТУ Борис Мокін (Borys Mokin). Більш детально про усі його здобутки у різних сферах діяльності та галузях наук можна почитати на його сайті: http://mokin.com.ua у розділах «Наукова діяльність», «Адміністративна діяльність» та ін.

Але безпосередньо у галузі ІТ його здобутками є такі: науковий керівник наукової школи ВНТУ «Розробка математичних моделей процесів, що протікають в енергетичних та екологічних системах, інформаційно-вимірювальних систем та систем автоматичного та автоматизованого керування цими процесами» (дослідження проводяться, починаючи з 1972 р.).

Академік Національної академії педагогічних наук України по відділенню вищої освіти, заслужений діяч науки і техніки України.
Автор більше 400 наукових публікацій, у тому числі 19 монографій, 11 статей у Scopus, 5 публікацій у Web of Science Core Collection, 386 у Google Scholar, цитувань – 927, індекс Хірша – 13, у т.ч. за напрямом спеціальностей 124 та 126 опублікував більше 150 робіт, у т.ч. 15 монографій (одна – польською мовою), тільки за останні 5 років – біля 30 статей у наукових фахових виданнях.

Брав участь у трьох Конгресах ІМЕКО, двох міжнародних конференціях під егідою ІЕЕЕ, одному Конгресі IFAC та у багаточисельних вітчизняних наукових конференціях і наукових семінарах. Завдяки роботі з аспірантами та докторантами під його науковим керівництвом було захищено 30 кандидатських та 5 докторських дисертацій (у т.ч. у галузі 12 – 8 кандидатських та 4 докторські дисертації), а також – більше 30 дипломних робіт студентів, що мали наукову складову. Є співавтором біля 60 патентів. Кілька його винаходів здобули призові місця на світових виставках, що проводяться кожні 3 роки в одному із європейських міст Всесвітньою винахідницькою організацією IFIA, за що він нагороджений трьома золотими медалями цієї організації.

Протягом 1991-1994 рр. був керівником експертної ради ВАК України з кібернетики, а протягом 1991-2010 рр. був головою спеціалізованої вченої ради (спецради) із захисту докторських та кандидатських дисертації з технічної кібернетики, математичного моделювання та інформаційних технологій, нині є членом цієї спецради.

Створив та був головним редактором фахових періодичних видань ("Наукові праці ВНТУ", "Вісник ВПІ"). По цей день є головним редактором фахового видання "Вісник ВПІ" (https://visnyk.vntu.edu.ua) з 1993 р., яке в даний час є фаховим з технічних та педагогічних наук і входить до міжнародних наукометричних баз даних «Index Copernicus International» та «Google Scholar».

Доктор технічних наук за нинішніми трьома (за дипломом від 1985 р. – двома) науковими спеціальностями:
126 – «Інформаційні системи та технології», 124 та 141 (за дипломом: по-перше - Технічна кібернетика і теорія інформації, яка згодом трансформувалась у галузь 01.05 – Інформатика та кібернетика, у т.ч. спеціальностей 124 - «Системний аналіз» і 126 - «Інформаційні системи та технології») та 141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (раніше: «Автоматичне управління і регулювання, управління технологічними процесами в енергетиці»). 

Керівник однієї з проектних груп галузі ІТ ФКСА ВНТУ.

Працює на посаді професора кафедри системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки ФКСА ВНТУ (і ще каф. ВЕТЕСК).
Науковий співкерівник Науково-дослідної лабораторії екологічних досліджень та екологічного моніторингу кафедри САКМІГ з 2000 р., головний науковий співробітник (за сумісництвом), IEEE Senior Member (США).
Керує аспірантами, у т.ч. зі спеціальності 124.

Викладає дисципліни "Методологія та організація наукових досліджень в галузі інформаційних технологій" (для 126), "Оптимізація керування динамічними об'єктами", "Основи науково-дослідної роботи" (для 124) тощо.

Участь у дводенному установчому семінарі у межах проекту «Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер» за підтримки Глобального екологічного фонду (ГЕФ).

19 грудня у Києві завершився дводенний установчий семінар у межах проекту «Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер» за підтримки Глобального екологічного фонду (ГЕФ).

Проект виконується з 2017 року ОБСЄ у співпраці з Програмою розвитку ООН та Європейською економічною комісією ООН. У межах цього семінару сьогодні пройшла зустріч делегацій Республіки Молдова та України і представників проекту з ОБСЄ та ГЕФ з питань автоматизації побудови водогосподарського балансу в басейні річки Дністер. У зустрічі взяли участь експерти попереднього (2014-2017 рр.) проекту ОБСЄ по Дністру професор В. Мокін та доцент Є. Крижановський з кафедри САКМІГ ФКСА ВНТУ.

На початку зустрічі В. Мокін доповів про результати попереднього проекту, у т.ч. про створену веб-систему http://vb.dniester-basin.org/ Потім окреслив напрямки її удосконалення. Далі було активне обговорення. Звучали виступи керівників делегацій Республіки Молдова та України. Було визначено місце різних видів водогосподарського балансу у пріоритетних напрямках водної політики обох країн.


Окреслено чіткі види і послідовність робіт, які слід виконати. Яким чином і які дані слід збирати. Обговорено проект техзавдання на удосконалення веб-системи та напрямки і терміни його доопрацювання. Планується, що нова транскордонна веб-система стане дійсно дієвим інструментом реалізації водної політики Республіки Молдова та України на майбутні роки, забезпечить аналіз даних балансу з урахуванням басейнового принципу, автоматизований обмін даними з іншими системами, у т.ч. системами водного кадастру (чи їх підсистем по окремих напрямках) обох країн, сприятиме розробці Плану управління річковим басейном р. Дністер та

 

Результати тестування з використанням системи JetIQ

Сьогодні на кафедрі Системного аналізу, комп`ютерного моніторингу та інженерної графіки (САКМІГ) Факультету комп'ютерних систем і автоматики (ФКСА) ВНТУ успішно пройшов експеримент, проведений на виконання розпорядження по ВНТУ від першого проректора та по факультету КСА - від декана д.т.н., проф. Oleg Bisikalo, зі складання дифзаліку з використанням системи тестів: дисципліна «Інтелектуальні інформаційні технології», група з ОПП "Інформаційні технології аналізу даних та зображень" освітнього рівня «Магістр» зі спеціальності 126 - "Інформаційні системи та технології", викладачі зав. кафедри САКМІГ д.т.н., проф. Мокін В.Б. та к.т.н., доц. Alex Kozachko.

Згідно розпорядження, цими викладачами було розроблено 210 різних питань 3-х рівнів складності (по 70 кожного виду) з 4-ма варіантами відповідей, серед яких тільки одна – правильна, по усіх темах дисципліни – технології штучного інтелекту та ІТ, у т.ч. Data Mining, Machine Learning, нейронні мережі, нечіткі системи підтримки прийняття рішень, генетичні алгоритми, когнітивні карти, розпізнавання зображень тощо, а також засоби автоматизації цих технологій на мові програмування R та у різних пакетах Matlab, Mathcad тощо. Для автоматизації цього процесу було використано інноваційну систему JetIQ ФКСА.

Усі студенти, що з`явились на дифзалік, продемонстрували достатні для отримання позитивної оцінки знання і навички (були як теоретичні питання, так і задачі). Залежно від рівня складності питання, давався різний час на відповідь (від 60 до 300 сек.). Зручний інтерфейс JetIQ дозволяє тепер використовувати питання тестів з окремих тем цієї дисципліни в інших дисциплінах, у т.ч. на інших курсах та інших ІТ-спеціальностях ФКСА.

Інтерв'ю із зав. каф. Мокіном В.Б. у телепрограмі "Людина і час "Провінціали"

На Вінницькому телебаченні (Філія Національної телекомпанії України «Вінницька регіональна дирекція «ВІНТЕРА»» - https://vintera.com.ua) у програмі "Людина і час "Провінціали" транслювали інтерв'ю із Мокіном В.Б. про роль вчених у прийнятті рішень органами влади, про реальну користь, на моєму прикладі, яку можуть приносити вчені, якщо опиняються з потрібними знаннями і досвідом у потрібний час у потрібному місці.

Мокін В.Б. розповів про свій досвід експерта міжнародних проектів ООН (UNEP, UNDP), Єврокомісії, ОБСЄ, ГЕФ, Фонду Східної Європи, радника міністра екології (в минулому) та радника голови Держводагентства в наш час, члена робочих груп по охороні вод та атмосферного повітря у м. Вінниці. Підняті питання стосуються актуальних проблем забруднення та охорони вод, водокористування, забруднення атмосферного повітря, автоматизованого керування рухом у місті тощо із застосуванням сучасних інформаційних технологій, у т.ч. технологій системного аналізу, штучного інтелекту, геоінформаційних технологій тощо, на реальних прикладах. 

Кому цікаво дізнатись про сучасні підходи щодо управління водними ресурсами, про системний та просторовий аналіз різних факторів впливу на стан атмосферного повітря у містах, про автоматизовані системи керування дорожнім рухом, про те, що вже корисного робиться як в Україні в цілому, так і у м. Вінниці зокрема, та про роль в цьому науковців-євроекспертів та студентів ІТ-спеціальностей 124 і 126 ВНТУ - все це у інтерв'ю, яке вже є доступним на YouTube (25 хв.).


Презентація геопорталу «Водні ресурси України» у Держводагентстві України (м. Київ)

21 грудня у м. Київ у Держводагентстві України відбулась презентація геопорталу «Водні ресурси України» (http://map.davr.gov.ua:44481).

На нараді були присутні представники органів влади, науковці, євроексперти, керівники управлінь водних ресурсів, представники громадськості. 
Виступив заступник міністра екології та природних ресурсів Mykola Kuzio, який охарактеризував загальний курс Мінприроди на широке впровадження сучасних інформаційних технологій та активний перехід до відкритих даних у системі охорони природи та природокористування. 

Виступили Голова Держводагентства, к.е.н. Ірина Овчаренко та її перший заступник Михайло Хорєв, які відмітили цінність цього Геопорталу для впровадження європейських підходів та стандартів щодо управління водними ресурсами і господарством, охарактеризували що мало бути зроблено, що ще планується зробити і, головне, що вже зроблено у цьому напрямку та як зібрана просторова та атрибутивна інформація вже відображена у цьому геопорталі. 

Виступили: один із розробників системи Віктор Дуркот, один із ключових євроекспертів, який зробив дуже багато для реалізації цього геопорталу, Олексій Ярошевич, виступив доктор географічних наук, професор Василь Гребінь, який охарактеризував загальні проблеми з обліку водних ресурсів в Україні зараз і в минулому (https://www.facebook.com/scwm.gov.ua/photos/a.1625519434352095.1073741828.1624934691077236/2027581944145840/?type=3&theater).

Також зробив свій виступ зав. каф. Мокін В.Б. як один із тих, хто тестував першу версію цього геопорталу. Було відмічено велику цінність цієї системи як точки відліку для багатьох напрямків досліджень - тепер можна в одному місці зібрати результати багатьох проектів, співставляти та уточнювати їх. Нарешті, можна системно зайнятись створенням реєстру річок та водойм, їх картуванням, зібрати в єдиному місці їх паспортні дані.

Особливо було відмічено 3 важливі аспекти розробників геопорталу:

1) для створення системи вони використали безкоштовне програмне забезпечення для роботи з ГІС, що спрощує ведення і підтримку функціонування геопорталу (на відміну, наприклад, від створеного у проекті UNEP у 2009 р. ГІС-порталу Дністра, який досі ніхто в Україні не може взяти на баланс, через використане розробниками дуже дороге програмне забезпечення);

2) вони спромоглись зістикувати багато різних геопорталів, створених в українських (Публічна кадастрова карта України), радянських (топографічна карта) та американських системах координат (Google, OpenStreetMap). Крім того, там доступні і супутникові знімки тощо. Все це виводиться як основа та фон векторних карт. Тепер з усім цим можна зручно і досить швидко працювати для уточнення та перевірки інформації;

3) використання OpenStreetMap дозволяє фахівцям, науковцям та широкій громадськості тепер долучитись до редагування цих даних, наприклад для уточнення витоків і назв річок.

Розповів Мокін В.Б і про власний досвід - було проведено експеримент - додано у системі OpenStreetMap назву р. Лиса Липа (притока р. Соб у смт Дашів, яка впадає у р. Південний Буг), про яку була інформація у Вікіпедії (і її підтвердив головний гідролог Вінницького регіонального УВР Юрій Гавриков), але яка на геопорталі поки значиться як "Без назви". І за пару хвилин після збереження результатів редагування ця назва була  вже у геопорталі «Водні ресурси України» у OpenStreetMap як фон, наприклад, для шару "Об'єкти гідрографії". Згодом, після верифікації, цю назву можуть використати розробники геопорталу вже для цієї річки в основному векторному шарі з гідрографією. Це - шлях для усіх, хто хоче долучитись до процесу редагування та наповнення цього геопорталу. 


В цілому зроблена велика робота, яка зможе консолідувати зусилля багатьох фахівців та вчених і стати справжнім інструментарієм для них та дозволити у порівняно стислі терміни створити та верифікувати інформацію Державного водного кадастру України у форматі відкритих даних.

 

Ідеатон "Системний аналіз ІТ-рішень"

Сьогодні на кафедрі системного аналізу, комп'ютерного моніторингу та інженерної графіки (http://mmss.vntu.edu.ua/) Факультету комп'ютерних систем і автоматики ВНТУ вдруге пройшов Ідеатон "Системний аналіз ІТ-рішень" для студентів 1-го курсу зі спеціальностей 124 - "Системний аналіз" та 126 - "Інформаційні системи та технології" (спеціалізація "Прикладні ІТ").

Участь взяли 5 команд у складі не більше 4 осіб, які між собою розділили ролі "ІТ-менеджер", "Системний архітектор", "Програміст" і "Дизайнер" (дехто їх поєднав в собі). Кожна команда придумала цікаве ІТ-рішення – у сфері громадського транспорту, медичної допомоги, благоустрою жителів м. Вінниці, економічній сфері та сфері найму на роботу. Студенти проаналізували сучасні аналоги, виявили їх недоліки, запропонували свої власні рішення у сфері автоматизації обробки даних з використанням сучасних ІТ та технічних засобів, які їх можуть доповнити. Значну увагу більшість команд приділили розробці можливого інтерфейсу програмних, у т.ч. мобільних, додатків, використанню ГІС-технологій (карт Google Maps) тощо. Було розроблено концептуальну UML-діаграму варіантів використання та схему взаємодії членів команди з різними «ролями». Більшість команд продумали як виходити на ринок та де брати на це кошти. Усі члени команди були співдоповідачами, активно відповідали на питання. Не все було ідеально у деяких проектах, що й вплинуло на їх диференціацію, хоча роботи, що посіли 1 і 2 місця, набрали практично однакову кількість балів і долю вирішило вже тільки те, як команди відповідали на питання. Пропорційно зайнятому місцю та своїй ролі у проекті усі учасники отримали оцінку з дисципліни «Вступ до фаху» для обох груп 2ІСТ-17б та СА-17б кафедри САКМІГ.

Членами журі були Мокін В.Б, професор, д.т.н. зі спеціальності 126, голова проектної групи з магістратури з цієї спеціальності у ВНТУ, к.т.н. зі спеціальності 126, доцент Ящолт А.Р. та аспіранти кафедри САКМІГ 2-го року навчання зі спеціальності 124 Дратований М. і Довгополюк С. 

В подальшому учасникам буде запропоновано подати тези на наукову конференцію студентів і викладачів, яку ФКСА ВНТУ буде проводити у березні 2018 року. А згодом вони можуть доопрацювати свої проекти, з урахуванням зауважень та ідей, які висловлювали члени журі у процесі обговорення проектів конкурсу, та взяти участь вже у міських, республіканських та міжнародних конкурсах (ідеатонах, хакатонах тощо). І хто-зна, може це стане їх майбутнім стартапом, який придбає Google за 150 млн. євро… А якщо – ні, тоді це - просто корисна практика командної роботи (в одній команді було, навіть, по двоє з різних груп зі спеціальностей 124 і 126) над їх першим серйозним ІТ-проектом. І набутий досвід ще стане в нагоді їм під час подальшого навчання та працевлаштування.

Системний аналіз впливу асфальтування автодоріг на стан атмосферного повітря у м. Вінниця у 2017 р.

 

30 листопада у приміщенні Вінницької міськради відбулось засідання робочої групи «Охорона атмосферного повітря» щодо розгляду ходу виконання плану-графіку на 2017 рік «Програми охорони навколишнього природного середовища м. Вінниці на 2017-2020 роки». На цьому засіданні зав. каф. Мокін В.Б. зробив доповідь на тему «Системний аналіз впливу асфальтування автодоріг на стан атмосферного повітря у м. Вінниця у 2017 р.».

Аналіз був виконаний за методологією статті, опублікованої у 2011 році (http://dspace.nbuv.gov.ua/…/hand…/123456789/58112/Mokin.pdf…). Дані за 2017 р. були надані Вінницьким обласним лабораторним центром (ВОЛЦ). По 4-х показниках (оксид вуглецю (CO), ангідрид сірчистий (SO2), азоту діоксид (NO2) та пил) були побудовані дві поверхні на всю територію міста за усередненими даними за 28-31 березня та за період 9.08-8.11.2017 року, відповідно. Потім була побудована поверхня, що є різницею цих двох, у кольорах світлофора (зелений – повітря стало чистіше, червоний – брудніше). Заасфальтовані ділянки доріг на картах показані товстою чорною лінією.
Потім ще уздовж заасфальтованих ділянок доріг (передусім, уздовж 4-км-вої ділянки по вул. Немирівське шосе) було побудовано профілі зміни значень цих «різницевих» поверхонь (для покращення візуалізації дані наводились у мкг/куб. дм, а не у мг/куб. дм).

Аналіз показав що, по-перше, сумарне забруднення повітря у місті зменшилось, а по-друге, у місцях, де було проведено асфальтування, повітря стало чистішим, за винятком мікрорайону Вишенька (де ще триває ремонт на проспекті Космонавтів і це поки нівелює переваги асфальтування вул. Келецької). Водночас, забруднення центральної частини міста збільшилось, передусім, через ремонт Київського мосту. Важливо відмітити, що повний аналіз змін робити ще зарано - треба дочекатись, коли буде завершено ремонт Київського мосту і ремонт проспект Космонавтів, а тоді порівняти дані 2016 і 2018 років за відповідні місяці. 

Мокін В.Б. вніс ряд пропозицій для підвищення ефективності системи моніторингу атмосферного повітря у місті:

1) здійснювати моніторинг у більшій кількості точок;

2) встановити пости оперативного («он-лайн») моніторингу, щоб проаналізувати ситуацію уздовж доби і у різні дні тижня (буденні та вихідні);

3) уточнити розташування постів моніторингу, створити відповідний шар на мапі міста, створити, наповнювати і супроводжувати базу цих даних;

4) розміщувати результати спостережень у розділі сайту міськради про екологічний стан м. Вінниця (http://www.vmr.gov.ua/Branc…/Lists/Ecology/ShowContent.aspx…);

5) обчислювати поверхню значень інтегрального індексу забруднення атмосфери (з використанням досвіду нашої кафедри з розробки ГІС-засобів для побудови такого індексу для м. Кривий Ріг у 2012 р.). Члени робочої групи від ВОЛЦ підтримали пропозиції 1, 3 і 4. Члени робочої групи від Вінницької міськради підтримали ідею за п. 4. Інші пункти ще потребують окремого вивчення.

Побудову карт здійснив студент 2-го курсу спеціальності 124 – «Системний аналіз» нашої кафедри САКМІГ ФКСА ВНТУ Андрій Лебухорський під час виконання курсового проекту з дисципліни «Аналіз ГІС-засобами» (керівник КП - к.т.н., доц. Крижановський Є.М.).

1 тур Всеукраїнської Олімпіади з нарисної геометрії

КАФЕДРА САКМІГ (СЕКЦІЯ ІКГ)

запрошує студентів першого та другого курсів навчання прийняти участь  у

ПЕРШОМУ ТУРІ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З НАРИСНОЇ ГЕОМЕТРІЇ,

який відбудеться  6 грудня  2017 р. о 14.30  в ауд. 3203.

За довідками звертатись по тел. 26-63, або до викладачів секції ІКГ (ауд.3210).

 

З собою необхідно мати: 3 листи (формат А3), креслярський інструмент, конверт, запрошення.

16-а Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні інформаційні технології управління екологічною безпекою, природокористуванням, заходами в надзвичайних ситуаціях»

Сьогодні провідні наукові установи НАН України та Міносвіти і науки України спільно з міжнародними організаціями у сфері ІТ у Пущі-Водиці (м. Київ) провели перший день щорічної 16-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні інформаційні технології управління екологічною безпекою, природокористуванням, заходами в надзвичайних ситуаціях», в якій я вже багато років є членом програмного комітету. Були цікаві доповіді по застосуванню у різних сферах сучасних інформаційних систем та технологій: технологій системного аналізу, когнітивних та онтологічних моделей, мультиагентних систем, систем підтримки прийняття рішень, різних інтелектуальних засобів, геоінформаційних технологій і технологій космічного моніторингу тощо. 
Демонструвався реальний практичний досвід та результати впровадження цих технологій на практиці. Були й теоретичні засади ІТ. Я зі своєю аспіранткою Оксаною Давидюк, яка поступила до мене у вересні 2017 року, запропонував новий напрямок – чітку формалізацію основних цілей Планів управління водними ресурсами, які є основою Водної рамкової директиви ЄС і найближчими роками повинні бути розроблені для усіх басейнів річок України, відповідно до підписаної Угоди про асоціацію з ЄС та вже прийнятих змін у Водний кодекс України. Наш підхід до формалізації основних цілей та зроблена на її основі чітка постановка задач, разом з екологічними та економічними критеріями та наявним у мене досвідом із розв'язання подібних задач, дозволить одразу знайти і теоретично оптимальні розв'язки поставлених задач, і технології захисту водних ресурсів, які реально їх забезпечать. Наша доповідь викликала цікаве і продуктивне обговорення піднятих питань.

Міжнародний Форум «Демократія даних»

Сьогодні у Вінниці пройшов Міжнародний Форум «Демократія даних» (http://www.e-demforum.org/). Були цікаві виступи експертів з різних країн Європи (Данії, Швейцарії, Польщі, України та ін.), присвячені проблемам обробки, візуалізації та забезпечення доступу громадськості до відкритих даних, у т.ч. великих даних, проблемам захисту персональних даних, проблемам електронної демократії та ін. Була можливість поспілкуватись з фахівцями, обговорити можливі напрямки співпраці у сфері e-democracy, e-gov та ІТ, взяти участь у роботі секцій. Я взяв участь у роботі секції "Демократичні процедури і використання публічних даних" - було цікаво почути про 10-річний досвід розвитку електронної демократії у Швейцарії, досвід останніх років у Києві та ін.

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ — ВНТУ ОТРИМАВ ЛІЦЕНЗІЮ НА НОВУ СПЕЦІАЛЬНІСТЬ У ГАЛУЗІ ІТ

Факультет комп’ютерних систем і автоматики http://inaeksu.vntu.edu.ua/ Вінницького національного технічного університету успішно пройшов процедуру ліцензування у МОН України зі спеціальності 126 – «Інформаційні системи та технології». Отже, ВНТУ одним із перших ВНЗ в Україні отримав право готувати фахівців з нової, введеної лише у лютому 2017 року, спеціальності з галузі ІТ. Зокрема, підготовку бакалаврів будуть здійснювати кафедра АІВТ зі спеціалізації «Інтелектуальні інформаційні системи» http://aivt.vntu.edu.ua/…/%D1%96%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D…/ та кафедра САКМІГ зі спеціалізації «Прикладні інформаційні технології» http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/#ictb . Підготовку магістрів зі спеціальності 126 буде здійснювати кафедра САКМІГ http://mmss.vntu.edu.ua/index.php/ua/#ictm.

Об’єктами діяльності цієї спеціальності є теоретичні і методологічні основи та інструментальні засоби створення і використання інформаційних технологій та систем у різних галузях людської діяльності; принципи оптимізації, моделі і методи прийняття рішень за умов невизначеності; закономірності розбудови інформаційних комунікацій та розроблення теоретичних і прикладних засад побудови і впровадження інтелектуальних інформаційних технологій; створення новітніх систем накопичування, переробки, збереження інформації та систем управління; автоматизація бізнес-процесів та інших складних об’єктів тощо.

Студентів навчатимуть сучасним мовам програмування, технологіям створення програмних продуктів, зокрема баз даних та веб-систем, управлінню ІТ-проектами, технологіям «Інтернет речей», паралельних і хмарних обчислень, програмування мобільних пристроїв, бізнес-аналітики.Для студентів на факультеті КСА у 2017 роцівідкрита школа стартапів «SikorskyChallenge» міста Вінниці, проводяться різні конкурси, олімпіади та хакатони, є можливість брати участь у виконанні цікавих ІТ-проектів за оплату вже з першого курсу. ФКСА постійно бере участь у міжнародних проектах ООН, ОБСЄ, ЄС, зокрема в проекті MASTISза програмою Erasmus+ провідні фахівці факультету разом з європейськими колегами розробляють міжнародні стандарти з інформаційних систем рівня магістра та PhD.

Викладання здійснюватиме колектив викладачів, який за спеціальністю «Інформаційні системи та технології» безумовно є найпотужнішим у Вінницькій області і не тільки. Ліцензію зі спеціальності забезпечують 4 доктори наук, більше десятка кандидатів наук, 7 міжнародних експертів ООН, ЄС та ОБСЄ у сфері ІТ, голови широко знаних в Україні та за її межами наукових шкіл – академік Мокін Б.І. та член-кор. АПНУ Квєтний Р.Н., причому проф. Квєтний як член Науково-методичної комісії МОН України відповідає за розробку державних освітніх стандартів нової спеціальності 126.  

Прес-центр ВНТУ http://impuls.vntu.edu.ua/index.php…

 

 

 

13-а нарада робочої групи щодо зниження ризику паводків та адаптації до зміни клімату (ООН, ОБСЄ, країни ЄС)

23 березня зав. кафедри САКМІГ Мокін В. Б. зробив доповідь на тему "Автоматизована система розрахунок водогосподарського балансу басейну і її практичне застосування" на 13-й нараді робочої групи щодо зниження ризику паводків та адаптації до зміни клімату (ООН, ОБСЄ, країни ЄС) - заключне засідання проекту "Зміна клімату і безпеку в басейні річки Дністер ", де було підсумовано багаторічну роботу експертів робочої групи України та Молдови за розрахунком водогосподарського балансу в басейні р. Дністер. У цій групі Мокін В. Б.  відповідав за весь процес автоматизації розрахунків. Результатом став реальний інструмент (веб-система: http://vb.dniester-basin.org/), протестований представниками урядів України та Молдови. Доповідь викликала ряд питань і дискусію між офіційними представниками міністерств екології України і Молдови. В результаті обговорення сторони дійшли висновку, що Україна все ж більше просунулася в ряді питань процесу впровадження Водної рамкової директиви ЄС.

 

 

Європейські BEST інженерні змагання EBEC у ВНТУ

Протягом тижня, починаючи з 13.03.2017 по 18.03.2017, у ВНТУ проводилися європейські BEST інженерні змагання EBEC. Взяти участь могли студенти будь яких курсів та спеціальностей ВНТУ, об'єднавшись у команду із 4 учасників. Команда могла обрати напрям: Case Study ("теоретики", створювачі стартапів) або Team Design ("практики", створювачі роботів).
Командою, що зайняла 3-тє призове місце в напрямі Case Study, стала "Дефольтний Льоха" (капітан Кавун Роман (2КН-14б), Дячук Андрій (2КН-14б), Лосенко Арсен (2КН-14б) та Рипюк Олександр (2КН-13б).
Учасники команди кожного дня протягом усього тижня презентували інженерні стартапи, зокрема їх унікальний прект "Агрогатор" - універсальна система збирання даних про ваш сад, їх аналізу та створення прогнозу. Серед показників були: значення температури, вологості, кислотності, освітленості, хімічний склад.
Також "Дефолтний Льоха" зайняла перше місце в додатковому творчому конкурсі серед команд обох напрямків, знявши найкращий фільм про Team Design.

На кафедрі САКМІГ завершився міжнародний тренінг під егідою ОБСЄ

22 грудня у Вінницькому національному технічному університеті завершився міжнародний тренінг під егідою ОБСЄ по роботі з веб-системою для автоматизації ведення, розрахунку і прогнозування з урахуванням змін клімату до 2050 року водогосподарського балансу басейну річки Дністер: http://vb.dniester-basin.org/ 
Ця веб-система була створена за допомоги викладачів і студентів нашої кафедри системного аналізу, комп'ютерного моніторингу та інженерної графіки у межах проекту ОБСЄ "Зміна клімату і безпеку в басейні річки Дністер" протягом 2016 року, . Вона реалізує методику, розроблену в Україні, та адаптовану до басейну Дністра експертами України, Молдови та Польщі за нашої ж участі протягом 2014-2015 рр.
У тренінгу взяли участь працівники Міністерства природних ресурсів Молдови, Апеле Молдовей (м. Кишинів) та Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів (м. Чернівці) Держводагентства України, серед яких є координатор від Молдови та системний адміністратор (і координатор від України) цієї системи. Користувачами будуть державні установи України та Молдови, які займаються моніторингом стану вод, гідрометеомоніторингом та управлінням водними ресурсами – всі, хто зацікавлений у довго- та короткостроковому прогнозуванні водогосподарського балансу, оптимізацією водокористування та управлінням водними екосистемами відповідно до міжнародних норм і директив.
Система є відомчою та доступною тільки авторизованим користувачам, але в ній передбачено, що частина ресурсів є доступною усім бажаючим. Тому на завершення семінару у навчальній лабораторії ВНТУ з інформаційних технологій системного аналізу була відпрацьована процедура узгодженого представниками обох країн надання доступу усім бажаючим до водогосподарських балансів, успішно розрахованих для ряду водогосподарських ділянок, та збережених в архіві. Протягом найближчих декількох місяців система буде працювати у тестовому режимі.

Студентська олімпіада з нарисної геометрії

КАФЕДРА САКМІГ (СЕКЦІЯ ІКГ) запрошує студентів першого та другого курсів навчання прийняти участь  у ПЕРШОМУ ТУРІ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З НАРИСНОЇ ГЕОМЕТРІЇякий відбудеться  21 грудня  2016 р. о 14.30  в ауд. 3203. За довідками звертатись по тел. 26-63, або до викладачів секції ІКГ (ауд.3210). З собою необхідно мати: 3 листи (формат А3), креслярський інструмент, конверт, запрошення.

 

Представлення проекту ПРООН-ГЕФ "Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер"

21 листопада 2016 року в м. Київ в приміщені Міністерства екології та природних ресурсів України відбулось представлення проекту ПРООН-ГЕФ "Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер". Дану зустріч відвідав і Мокін В.Б. зав. каф. САКМІГ. 

Дана зустріч є продовженням ввідного семінару (Кишинів, 12 липня 2016 року). Основними завданням майбутнього проекту повинна стати реалізація Водної Рамкової Директиви в басейні р. Дністер; співпраця з гідроенергетичним сектором; розрахунок та впровадження водогосподарського балансу; відновлення малих річок, тощо.

Слід відмітити, що у технічному завданні заклали розвиток створеної нами веб-системи побудови та прогнозування водогосподарського балансу річок басейну Дністра в Україні, Польщі та Молдові, але із більшою деталізацією, що є дуже важливим при видачі дозволів на спецводокористування підприємствам з урахуванням міжнародних директив та угод, змін клімату та дотриманням вимог екологічної безпеки в регіоні.

 

Знаменна подія в системі управлінні водними ресурсами в Україні

Сталась знаменна подія в системі управлінні водними ресурсами в Україні - перехід від основних принципів управління, закладених ще в радянські часи, до європейських та світових принципів управління.

Прийнятий у 2-му читанні Закон України (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc34…) узаконив в нашій країні основні положення Водної Рамкової Директиви ЄС, у т.ч. необхідність розробки і виконання Планів управління річковими басейнами, Планів управління ризиками затоплення, статус Басейнових рад, узаконив статус гідрографічного та водогосподарського районування, що особливо приємно, оскільки таке районування нашої держави на основі складних багаторічних досліджень великої кількості картографічних матеріалів, даних спостережень та особливостей реалізації водної політики в усіх регіонах України було виконано саме д.т.н., проф.. кафв. САКМІГ Мокіним В.Б. та іншими вченими нашої НДЛ (науково-дослідної лабораторії) ЕДЕМ (екологічних досліджень та екологічного моніторингу) кафедри системного аналізу, комп'ютерного моніторингу та інженерної графіки ВНТУ спільно з нашими київськими колегами-географами та провідними фахівцями Держводагентства, але безпосереднє створення карти у форматі геоінформаційної системи та моделювання різних варіантів районування здійснювалось саме нашою НДЛ ЕДЕМ (http://www.sbs-envir.org/…/Guidance_on_Hydrographic_and_Wat…).

Саме НДЛ ЕДЕМ створило тематичні шари з цим районуванням на карті, яка додається.

Виставка технічних досягнень та лабораторної бази кафедр ВНТУ

4 жовтня в рамках Дня університет пройшла виставка технічних досягнень та лабораторної бази кафедр ВНТУ.

Зокрема, наша кафедра САКМІГ демонструвала ІВС на основі мобільних пристроїв та квадракоптер, які використовуються у навчальному процесі та науковій діяльності спеціальностей 124 - Системний аналіз та 122 - Комп'ютерні науки та інформаційні технології.

На фото - аспірант Сергій Довгополюк.

 

Участь кафедри САКМІГ у нараді Вінницької ОДА, яка була присвячена системному аналізу та прогнозуванню балансу поверхневих, ґрунтових та підземних вод Вінницької області для забезпечення потреб водопостачання

3 жовтня відбулась чергова нарада у заступника голови Вінницької ОДА Василя Броварника, присвячена системному аналізу та прогнозуванню балансу поверхневих, ґрунтових та підземних вод Вінницької області для забезпечення потреб водопостачання (за участі начальника відділу водних ресурсів і ТЕБ Наталії Бедзь та провідного гідролога Юрія Гаврикова Вінницького регіонального упрводресурсів Держводагентства, начальника управління Департаменту екології та природних ресурсів ВінОДА Андрія Магери (Андрій Магера), заступника начальника Держеконіспекції Ігоря Осадчука (Игорь Осадчук), начальника Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури ВінОДА Сергія Волкова, головного інженера КП "Вінницяводоканал" Олега Шведова та мене як фахівця з системного аналізу складних систем та розробки водогосподарських балансів великих річок України - р. Південний Буг, Дністер, Сіверський Донець, Прип'ять на замовлення Держводагентства та ОБСЄ). Завідувач кафедри САКМІГ, проф. Мокін В. Б. доповів та чітко показав які у нас є проблеми, яких даних моніторингу не вистачає і де їх взяти, які дані викликають сумнів і де можна взяти кращі, які були прогнози 5 років тому (з урахуванням змін клімату) і яка картина вирисовується зараз по факту, де у нас можуть бути резерви, на що ми можемо вплинути, а на що - наврядчи, та намітив 20 шляхів мінімізації проблеми, у т.ч. з використанням світового досвіду та сучасних досягнень вітчизняних вчених і фахівців. Далі була цікава дискусія по усіх питаннях. Василь Броварник все узагальнив і поставив нам задачу проводити подальші консультації, знайти дані, яких не вистачає, та розробити конкретні рекомендації місцевих органам влади (міськрадам і сільрадам) що робити зараз і в подальшому, щоб забезпечити жителів області водою достатньої кількості належної якості.

Завершився перший етап робіт зі створення міжнародної веб-системи для побудови водогосподарського балансу басейну річки Дністер та його прогнозування до 2050 року

Вчені кафедри системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки (САКМІГ) факультету комп’ютерних систем і автоматики Вінницького національного технічного університету завершили перший етап робіт зі створення міжнародної веб-системи для побудови водогосподарського балансу басейну річки Дністер та його прогнозування до 2050 року, з урахуванням змін клімату, в межах проекту «Зміна клімату та безпека у Східній Європі, Центральній Азії та на Південному Кавказі», який виконується Європейською економічною комісією ООН та ОБСЄ під егідою ініціативи «Навколишнє середовище та безпека» (ENVSEC), за фінансової підтримки Інструменту стабільності Євросоюзу та Австрійського агентства розвитку.

На попередніх етапах цього проекту за участі міжнародних експертів з України, Молдови та Польщі вчені кафедри САКМІГ під керівництвом доктора наук, професора Віталія Мокіна розробили методику побудови водогосподарського балансу басейну транскордонної річки Дністер та створили комп’ютерну програму для виконання усіх розрахунків за нею. Програма впроваджена в Україні (у Державному агентстві водних ресурсів України та його Дністровсько-Прутському басейновому (ДП БУВР, м. Чернівці), Львівському, Івано-Франківському, Тернопільському, Хмельницькому, Вінницькому та Одеському управліннях водних ресурсів, тобто усіх областей України, розташованих у басейні Дністра) та у Молдові (Апеле Молдовей (це – аналог Держводагентства України), у Гідрометцентрі та в Академії наук Молдови). Викладачі ВНТУ провели навчання роботі з програмою у м. Кишинів. Випробування були успішними, але довели необхідність створення веб-версії системи для більш зручного обміну даними моніторингу.

В басейні Дністра – десь третина водогосподарських ділянок, де частина водозбору розташована в Україні, а частина – у Молдові і тому для побудови балансу спочатку потрібна консолідація даних обох країн. На засіданні робочої групи ОБСЄ у Києві у квітні 2016 року за участі представників урядів України і Молдови, де модератором був Віталій Мокін, було затверджено технічне завдання на цю веб-систему, затверджена кандидатура її системного адміністратора (працівник ДП БУВР, Чернівці) та його помічників (офіційних представників урядів України (Київ) та Молдови (Кишинів)), затверджені регламенти та алгоритми наповнення і обробки даних системи, системного адміністрування. Передбачено і дещо більший у порівнянні з локальною версією функціонал щодо побудови коротко- та довгострокових прогнозів балансу за різних сценаріїв змін продуктивних сил в басейні. Передбачено і варіант даних у відкритому доступу для широких верств населення. На даний момент вже систематизовано усі дані, сформована оптимальна база даних, визначено ролі та права доступу користувачів щодо усіх даних системи.

На другому етапі (до кінця липня) буде створена пілотна версія цієї веб-системи. Її також створюють викладачі та студенти кафедри САКМІГ ВНТУ у галузі 12 – Інформаційні технології.

Науково-практична конференція із міжнародною участю "Вода: проблеми та шляхи вирішення. Охорона водойм від забруднення стічними водами"

25 червня у м. Кілія Одеської області завершилась науково-практична конференція із міжнародною участю “Вода: проблеми та шляхи вирішення. Охорона водойм від забруднення стічними водами».

На цій конференції зав. каф. САКМІГ Мокін В.Б. виступив з доповіддю на тему «Програмно-інформаційне забезпечення підтримки прийняття рішень для вирішення проблем з управління водними ресурсами і водним господарством регіону».

В межах цієї ж конференції 22 червня керівництво Громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України вручило Мокіну Віталію Борисовичу нагороду – диплом «Еколог року-2016» за результатами його роботи у цій раді протягом усієї її каденції, яка добігає кінця, на посадах Голови Комісії з питань освіти, науки та євроінтеграції, Голови Комісії з впровадження інформаційних технологій у систему управління довкіллям та природокористуванням, заступника з питань управління водними ресурсами голови Комітету з питань управління відходами та ресурсами, члена Комітету з питань охорони природних ресурсів та заповідної справи та члена Комісії по Програмі "Горизонт 2020", у т.ч. за проведення Міжнародних конкурсів найкращих робіт з комп'ютерного моніторингу стану довкілля України серед учнів та студентів та іншу громадську освітню, наукову та експертну діяльність.

Захист дипломних робіт зі спеціальності 7.05010105 - Комп’ютерний еколого-економічний моніторинг

Відповідно до навчального графіка, захист проводився 14 червня 2016 року. До захисту було допущено чотири особи, які навчаються за освітньо-кваліфікаційною програмою «Спеціаліст». Тематика дипломних робіт повністю відповідала спеціальності 7.05010105. Роботи були присвячені розробці аналітичних інформаційних систем і програм з використанням сучасних баз даних, веб-технологій, додатків мобільних пристроїв, ГІС-технологій та інших інформаційних технологій, а також створенню систем комп’ютерного мобільного екологічного моніторингу.

Розробка комп’ютерних програм та методик обробки даних екологічного моніторингу проводилась з використанням новітніх технологічних та наукових досягнень, а також згідно останніх інструктивних і нормативних документів і правил галузі.

Усі дипломні роботи були присвячені важливим проблемам, пов’язаним з автоматизацією обробки просторово-розподілених даних та даних екологічного моніторингу, а їх результати будуть використані у реальній роботі підприємств, екологічних державних і громадських установ чи у науковій діяльності або у навчальному процесі. Одна дипломна робота має акт впровадження отриманих результатів у Вінницькому обласному Гідрометцентрі. Також, результати усіх робіт рекомендовані до впровадження і будуть використовуватись у навчальному процесі спеціальностей як 7.05010105, так і 8.05010105.

 

Результати усіх 4-х дипломних робіт доповідались на наукових конференціях, причому деякі —  на 3-х, у т.ч. 2-х міжнародних, конференціях, а результати 3-х дипломних робіт опубліковані у різних виданнях, у т.ч. у збірці наукових праць Національної академії наук України (м. Київ). Одна робота перемогла на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових праць у номінації «Застосування ІТ в гідрометеорології» (м. Одеса), а інша —  у Хакатоні Вінницької міськради.

В усіх роботах окремі розділи або вся дипломна робота розроблені з використанням САПР, ГІС, СУБД. Студенти-дипломники проявили високу теоретичну підготовку та добре володіння практичними навичками використання інформаційних технологій у галузі комп’ютерного економічного та екологічного моніторингу, засобами математичного аналізу, обробки даних, моделювання та методами наукових та інженерних досліджень.

На сайті один гість та відсутні користувачі